Soulad s rámcovou směrnicí ES o provádění opatření ke zvýšení bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců při práci 89/391/EHS zajišťuje v České republice nařízení vlády č. 494/2001 Sb. (způsob evidence, hlášení a zasílání záznamu o pracovním úrazu). Zaměstnavatel je na jeho základě povinen evidovat všechny pracovní úrazy v knize úrazů. Nařízení vlády č. 495/2001 Sb. stanovuje rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků zaměstnanci při práci.
Zaměstnanci pracující v zemědělství a lesním hospodářství jsou na prvním místě v procentu pracovní neschopnosti. Nařízení vlády č. 28/2002 Sb. proto stanovuje způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při práci v lese a na pracovištích obdobného charakteru. Obdobně bylo na vydáno i nařízení vlády č. 27/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při práci související s chovem zvířat.
Platná i dosud připravovaná právní úprava v oblasti BOZP přibližuje Českou republiku základním zásadám a standardům obsaženým v úmluvách Mezinárodní organizace práce, směrnicích Evropské unie a Světové zdravotnické organizace. Platná právní úprava BOZP v ČR je obsažena především v zákoníku práce, zákoně o ochraně veřejného zdraví, zákoně o péči o zdraví lidu, zákoně o technických požadavcích na výrobky, zákoně o obecných požadavcích na bezpečnost výrobků a v zákoně o prevenci závažných havárií. Prosazování a vynucování dodržování předpisů v BOZP je zajišťováno systémem orgánů státního odborného dozoru.
Celý článek: Účetní svět (česky)
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.