Bezpečnost zaměstnankyně s trezorem

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Pracuji ve firmě jako účetní, fakturantka a také pokladní. Mám na starosti jak korunovou, tak valutovou pokladnu včetně cenin apod. Příruční pokladnu uschovávám po pracovní době do trezoru, avšak samotná místnost, kde mám pokladní hotovost přes den, t.j. účtárna, je průchozí, není zabezpečená a  často bývám v kanceláři sama. Mám v kanceláři ještě malý trezorek, který je pouze na uzamknutí. Zajímalo by mě, s ohledem na moji bezpečnost, zda je firma povinna nějakým způsobem zajistit místnost, kde je pokladna, kde vyplácím hotovost. Zda existuje nějaký právní předpis, který toto upravuje.

Obecně závazný právní předpis o tom, jak má vypadat pokladna, skutečně neexistuje. To je věc jen a jen zaměstnavatele. Většina zaměstnavatelů si vypracovává určitý řád pokladny, který obsahuje i otázky bezpečnosti zaměstnanců zde pracujících. Zaměstnavatel totiž odpovídá za bezpečnost zaměstnanců, on musí vytvořit takové podmínky na pracovišti, aby eliminoval všechna možná byť jen teoretická rizika, v daném případě včetně rizika Vašeho přepadení. Žádný předpis tedy nestanoví, jestli má být pokladní místnost přepažena a pokladní má sedět tzv. za přepážkou nebo jestli má pokladní sedět v klasické kanceláři, to vše je jen věc zaměstnavatele nebo jestli se do kanceláře pokladny bude vstupovat jen na zazvonění. Zároveň to však je i do jisté míry i věc zaměstnance, protože vy asi máte uzavřenou dohodu o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování a Vy můžete podle § 253 zákoníku práce upozornit zaměstnavatele na závady v pracovních podmínkách, které brání Vašemu řádnému hospodaření se svěřenými hodnotami a když by Vám zaměstnavatel do 15 dnů neodpověděl nebo neučil žádné kroky ke zlepšení, pak může od dohody o tzv. hmotné odpovědnosti odstoupit. Osobně jsem řešila případ, kdy pokladní seděla v kanceláři ještě asi s dvěma dalšími pracovníky, takže se běžně vědělo, kde jsou klíče od trezoru apod. a pak když došlo k vloupání do trezoru, řekl zaměstnavatel, ale vždyť jste si nestěžovala, že byste neměla vytvořeny řádné podmínky.

Doporučuji Vám obrátit se na vaše bezpečnostního technika, tedy osobu odborně způsobilou v prevenci rizik a sdělit mu, že se necítíte na pracovišti bezpečná. Nakonec přece minimálně jedenkrát do roka musí zaměstnavatel provádět prověrky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, tak je možnost Vašeho vyjádření i v této souvislosti. Pokud by bezpečnostní technik s tím nic neudělal, doporučuji obrátit se písemně přímo na zaměstnavatele. Zde nejde jen o Vaši bezpečnost, ale i po hotovost a případný schodek apod.

Autor článku: 

Komentáře

Odpovědnost

09.10.2008 - 19:51 Norbert Chalupa
Paní doktorka Dandová má pravdu, nicméně si myslím, že by se zaměstnankyně měla, v prvé řadě, obrátit na svého přímého nadřízeného vedoucího zaměstnance a následně, v případě neúspěchu, se obrátit na (OZO) bezpečnostního technika, popř. statutárního zástupce společnosti. Toto vyplývá z ustanovení § 106 odst.(4) písm. f) zákoníku práce. Norbert Chalupa - OZO

Nemá pravdu

10.12.2008 - 23:17 Anonym
Tak tato odpověď je naprosto vedle. Bezpečnost pokladny nemá s bezpečností práce téměř nic společného. A OZO to nevyřeší, jde o jinou problematiku, kterou zpravidla neumí, protože žádný kurz, školení neučí OZO problematiku bezpečnosti - pravidla, klíčové režimy apod. Zmiňovaný případ pokladní je typickým porušením naprosto běžných pravidel chování. Nebo je normální nechat na stole klíče od bytu, peněženku, ... a pak se divit, že ji někdo ukradl? Nemohlo jít o vloupání, když byly použity klíče, které někdo nechá bez dozoru. Copak bylo něco násilně porušeno? Šlo o "běžnou" krádež. Jestli klíče od uzamknuté skříně nechám volně ležet v kanceláři, tak ji přece nemusím zamykat. Nevím, proč si stále většina lidí myslí, že zamykat byt je normální, ale zamykat kancelář, skříň v práce je nadstandardní.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail