Problematika práce v zemědělství je velmi široká. Vztahuje se k ní celá řada předpisů a norem a obsáhnout ji v celém komplexu je poměrně náročné. Tento článek uvádí základní informace o zdrojích, kde lze související požadavky hledat.
Pracovníci v zemědělství musí umět obsluhovat širokou škálu různých strojů a zařízení s nimiž přijdou do styku, znát a umět i jiné práce, které vykonávají v mezidobí jednotlivých špičkových sezónních prací. V průběhu roku pracují:
Není neobvyklé, že jednotliví pracovníci jsou v průběhu roku zapojeni do celé řady výše uvedených činností.
V současné době není zpracován obecný předpis pro školení bezpečnosti práce u zemědělské techniky v zemědělství. Zpracován pravděpodobně nebude, protože se jedná o širokou škálu prací a je nutné především vycházet ze zpracovaných rizik pro jednotlivé práce a pracoviště.
Ze statistiky Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví, za rok 2008 vyplývá, že v zemědělství míra úmrtnosti v rámci 15 „starých“ členských států EU dosahuje hodnoty12,6 na 100 000 pracovníků a v případě úrazů s minimálně čtyřdenní pracovní neschopností činí více než 6 000 na 100 000 pracovníků. V ČR bylo v roce 2008 v zemědělství, lesnictví a související činnosti 1,12 smrtelných pracovních úrazů na 10 000 pojištěnců – 15 případů. Počet pracovních úrazů v zemědělství, lesnictví a související činnosti s pracovní neschopností v ČR byl 4 270 z celkového počtu 71 281 úrazů, to je 6%. Četnost pracovních úrazů v zemědělství, lesnictví a související činnosti na 100 pojištěnců, je vyšší než průměrná četnost všech oborů činností.
Ve Věstníku Ministerstva zemědělství a výživy ze dne 22.12.1967 č. 62 v částce 40, byla vydaná „Pravidla o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci se stroji a zařízeními používanými v zemědělství a lesním hospodářství“. „Pravidla“ společně s vyhláškou č. 48/1982 Sb. Českého úřadu bezpečnosti práce, kterou se stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení, byly základem pro školení bezpečnosti práce u strojů a zařízení v zemědělství.
Samozřejmě platily i další předpisy, které byly uváděny v osnovách školení. „Pravidla“ byla součástí našeho právního řádu, ale s ohledem na ústavní pořádek ČR, zejména čl. 4 Listiny základních práv a svobod, vyhlášené pod. č. 2/1993 Sb., by nedodržení těchto pravidel nebylo vynutitelné soudem.
Z vyhlášky č. 48/1982 Sb. zůstalo torzo, zrušené části byly nahrazeny jinými předpisy. Zůstaly např. části: Úprava a zpracování materiálů, Tlaková, Plynová a Elektrická zařízení i Nebezpečné látky a záření.
Z „Pravidel“ se některé stroje v praxi již téměř nepoužívají např. stabilní spalovací motory, lokomobily, potahové vozy, stohovací elevátory, mlátičky a z elektrických strojů a zařízení např. výmlatová střediska. Jinak jsou „Pravidla“ s požadavky použitelná s úpravami i v současné době.
Většina z problematiky bezpečnosti při práci jsou nyní ošetřena v jiných předpisech.
Pro chov zvířat byla zpracovaná „Pravidla o bezpečnosti práce při chovu zvířat“ publikovaná ve Věstníku MZVž částka 11 ze dne 10.6.1968. O těchto „Pravidlech“ platí stejný právní výklad jak je již výše uvedeno. V současné době platí nařízení vlády č. 27/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při práci související s chovem zvířat. Nařízení vlády má osm příloh - Dalších požadavků na organizaci práce a pracovní postupy při chovu koní, chovu skotu, chovu prasat, ovcí a koz, drůbeže, ryb, psů, chovu kožešinových zvířat a chovu včel.
Zaměstnanec musí být upozorněn a seznámen s odpovídajícími požadavky a nebezpečím podle druhu vykonávané práce a s pracovními postupy v jednotlivých chovech.
Mimo odborné literatury a knih, které vycházely dříve např. v nakladatelství Práce, za zmínku stojí i dřívější vydávání v Knižnici „Zabraňujeme škodám“ např. tituly „Bezpečnostní požadavky na mobilní zemědělské stroje“ a „Bezpečnostní požadavky na stacionární zemědělské stroje“, které vydávala Česká státní pojišťovna.
Dle zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (ZP), část pátá Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP), Hlava I, Předcházení ohrožení života a zdraví při práci, pojednává mimo jiné o povinnosti zaměstnavatele zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců s ohledem na rizika možného ohrožení a předcházení rizikům a dále o povinnosti vedoucích pracovníků na všech stupních řízení při péči o BOZP apod. (U všech citovaných předpisů se rozumí platné znění.)
Velmi důležitý a často opomíjený je požadavek předcházení rizikům. Zaměstnavatel je povinen soustavně vyhledávat nebezpečné činitele a procesy a přijímat opatření, zjišťovat jejich příčiny a zdroje a na základě jejich zjištění vyhledávat a hodnotit rizika a přijímat opatření k jejich odstranění. K tomu musí pravidelně kontrolovat úroveň BOZP, zejména stav výrobních prostředků a vybavení pracovišť. O vyhledávání a vyhodnocování rizik a o přijatých opatřeních vede zaměstnavatel dokumentaci.
Zákoník práce, část pátá, pojednává O bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, Hlava I, uvádí Předcházení a ohrožení života a zdraví při práci, Hlava II Povinnosti zaměstnavatele, práva a povinnosti zaměstnance, Hlava III pak Společná ustanovení. Mezi povinnosti zaměstnance dle §106 ZP mj. patří dbát o svou bezpečnost, účastnit se školení a preventivních prohlídek, dodržovat právní a ostatní předpisy a pokyny k zajištění BOZP, stanovené pracovní postupy, nepoužívat alkoholické nápoje a návykové látky, oznamovat nadřízenému nedostatky, závady a úrazy.
Bezpečnost výrobků, nových strojů a zařízení by měla být zajištěna plněním požadavků zákona č. 22/1997 Sb. v platném znění, a plněním požadavků příslušných nařízení vlády k tomuto zákonu.
Zákon č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků, pojednává o bezpečnosti výrobků na které se nevztahuje zákon č. 22/1997 Sb. v platném znění. Jedná se např. o výrobky s nižším jmenovitým napětím než 50 V pro střídavý proud a 75 V pro stejnosměrný proud, strojní zařízení používající lidskou sílu, apod.
V další části tohoto článku jsou upozornění na některé předpisy, které by neměly být opomenuty při školení pracovníků v zemědělství. Mnohé tyto předpisy jsou určeny pro zaměstnavatele a jejich povinnosti. Některé povinnosti je možné přenést i na zaměstnance a proto je vhodné se o těchto předpisech zmínit.
Ze starších předpisů letitý, novelizovaný a stále platící (nový se dlouhodobě připravuje) zákon č.174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce s vyhláškami č. 18 až 21/1979 Sb., kterými se určují vyhrazená tlaková, zdvihací, elektrická a plynová zařízení a stanoví některé podmínky k zajištění jejich bezpečnosti a č. 91/1993 Sb. k zajištění bezpečnosti práce v nízkotlakých kotelnách.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Bezp.předpisy v zemědělství po novu.
Re: Bezp.předpisy v zemědělství po novu.
Re: Bezp.předpisy v zemědělství po novu.
Re: Bezp.předpisy v zemědělství po novu.
Bezp.předpisy v zemědělství po novi.
Re: Bezp.předpisy v zemědělství po novi.
Re: Bezp.předpisy v zemědělství po novi.
Re: Bezp.předpisy v zemědělství po novi.
Nebudu se tady zmiňovat, jak
"Podle mne základním posláním
Snížení počtu úrazu je zavádějící pohled na poslání BOZP?
Re: Snížení počtu úrazu je zavádějící pohled na poslání BOZP?
Asi to bude tím, že mám
Asi to bude tím, že mám
Re:
Re:
Re:
Re:
Re: