V období 2007 až 2009 prováděly oblastní inspektoráty práce („OIP“) v souladu s programem kontrolní činnosti kontrolu dodržování právních předpisů k zajištění bezpečnosti práce při provozu zdvihacích zařízení převážně v rámci úkolu „BOZP v malých a středních podnicích“.
Úmyslně se zde nezmiňuji o kontrole provozu zdvihacích zařízení na staveništích, protože na těchto dočasných pracovištích má provoz zdvihacích zařízení oproti stálým pracovištím poněkud odlišná specifika, která zásadním způsobem ovlivňují zajišťování bezpečnosti práce při jejich provozu.
Na konci každého kontrolního období se na seminářích společně scházejí inspektoři podle svých specializací, kde předběžně vyhodnocují výsledky provedených kontrol. Na semináři inspektorů – specialistů na zdvihací zařízení – vzešel, již po několikáté, požadavek, aby do programu kontrolní činnosti na následující rok byl samostatně zařazen kontrolní úkol se zaměřením na povinnosti zaměstnavatelů, kteří provozují jeřáby a zdvihadla, při zajišťování jejich bezpečného provozu včetně stanovení podmínek pro bezpečnou manipulaci s břemeny. Tento požadavek, opírající se o negativní vývoj úrazovosti u těchto zařízení za předchozí období, zvláště pracovních úrazů s hospitalizací delší než 5 dnů, byl projednán na zasedání pracovní skupiny inspektorů specialistů pro zdvihací zařízení pod vedením Ing. Jiřího Kysely, garanta SÚIP pro zdvihací zařízení a manipulaci s materiálem, a byl doporučen k zařazení do programu kontrolních akcí na rok 2010 pod názvem „Bezpečnost práce při používání vyhrazených technických zařízení – zdvihacích zařízení a vázacích prostředků a prostředků pro zavěšení a uchopení břemene“.
Cílem této kontrolní činnosti je ověřit, jak jednotliví zaměstnavatelé, tj. právnické a podnikající fyzické osoby, plní povinnosti vyplývající z právních a ostatních předpisů pro zajištění bezpečnosti práce při provozu jeřábů a zdvihadel včetně používání prostředků pro vázání, zavěšení a uchopení břemene. Kontrola je zaměřena především na:
Z výše uvedeného je zřejmé, že tento rozsah kontrolní činnosti by měl vést k důkladnějšímu a objektivnějšímu zjištění a posouzení úrovně péče, kterou kontrolované subjekty věnují provozovaným zdvihacím zařízením, zvláště pak ve firmách s rozsáhlou jeřábovou manipulací.
Dosavadní zkušenosti z kontrolní činnosti inspektorů OIP, zvláště pak z kontrol příčin a okolností pracovních úrazů při provozu zdvihacích zařízení jsou takové, že nezanedbatelná část zaměstnavatelů si plně neuvědomuje své povinnosti spojené se zajišťováním bezpečnosti práce při používání zdvihacích zařízení, kde jsou rizika ohrožující zdraví a život osob značně vysoká. Pokud se v příštích letech tato situace nezlepší, nelze při jeřábových manipulacích s břemeny očekávat výraznější zlepšení úrovně bezpečnosti práce.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.