Evropské zkušenosti státní a veřejné správy na úseku bezpečnosti budov a osob, ale také ochrany informací o klientech uchovávaných regionálními úřady a organizacemi.
Po událostech 11. září 2001 se dramaticky zvýšily požadavky na bezpečnost občanů i podniků. Klíčovými pojmy v boji proti terorismu se staly řízení a správa rizik a pohrom. Státní a veřejná správa zareagovala rychle a vytvořila bezpečnostní plány zahrnující svými opatřeními nejen bezpečnost budov a lidí, ale též ochranu obrovské škály informací o klientech uchovávaných městskými a obecními úřady i jinými organizacemi. Regulace přístupu k osobním údajům, rozpoznávací systémy používané při veřejných akcích, monitorováni veřejných i soukromých prostranství — to vše jsou opatřeni přijatá ke zvýšení bezpečnosti občanů. Nástrojem k realizaci většiny těchto iniciativ jsou systémy informačních a komunikačních technologií (dále ICT). K dosažení důvěry a bezpečnosti jsou zapotřebí nejen bezpečnostní technologie, ale ještě důležitější úlohu hrají technické organizační rámce a infrastruktury, díky nimž je nasazení těchto technologií prakticky realizovatelné a konzistentní.
Dalším z hlavních problémů je však vypracování komplexních plánů, jež budou integrovat a adaptovat všechny nezbytné dílčí plány a opatření — bezpečnost dat, navigační systémy pro policii a hasičské sbory, komunikační systémy a databáze všech relevantních institucí.
Lze identifikovat tři zřetelné aspekty vztahující se k bezpečnosti:
Dnes se na jedné straně setkáváme v městech a regionech s celou řadou bezpečnostních opatření, stejně tak ale narážíme na mnoho nedostatků v oblasti řízení a správy rizik. Jsou jimi:
S uvedenými nedostatky se setkáváme v městech a regionech celé Evropy. Je naléhavě nutné prozkoumat je a přikročit k následujícímu:
Zároveň si však musíme uvědomit, že strategie a softwarové prostředky nasazované proti uvažovaným rizikům mohou být kontraproduktivní. Kombinování různých databází s citlivými daty je vždy zdrojem nebezpečí. Při elektronickém monitorování je zároveň nutno zachovat právo na soukromí. Ale v čem právo na soukromí spočívá? Jeho definice se v různých zemích Evropy liší. Ve Švédsku jsou osobní příjmy transparentní, ale v Německu se utajují. Měli bychom definovat rámec, který nám pomůže nalézt mezi bezpečností a soukromím nezbytnou rovnováhu.
ZDROJ:
Abstrakt vystoupení Dipl. Ing. Alberta P. Deistlera (Úřad pro Evropu města Kolín nad Rýnem, Německo) na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě 24.-25. března 2003 v Hradci Králové.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.