Každoročně na BOZPinfo upozorňujeme, na co si dát pozor, abychom mohli prožít pohodové Vánoce a veselého Silvestra. Přestože zásady bezpečného chování každý zná, vzhledem ke zvýšenému počtu nehod právě v tomto období, je třeba si je znovu připomínat.
Maminka říká malému Honzíčkovi: „Honzíčku, zapal vánoční stromeček!“ Za chvilku přijde Honzíček a říká: „A svíčky taky?“
Zapalování svíček bychom rozhodně neměli nechávat na menších dětech. Vzhledem k tomu, že dnes už většina z nás dává na vánoční stromeček elektrické svíčky, nehrozí tolik riziko hořícího stromečku, ale spíš adventního věnce nebo svíčky, kterou necháme hořet ve svícnu a jdeme spát nebo odejdeme z bytu. Svíčka by vždy měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Pozor na vlasy!
Podle statistiky Hasičského záchranného sboru ČR se množství požárů ve vánočním období zvyšuje.
V těchto dnech probíhají kontrolní akce České obchodní inspekce zaměřené na vánoční zboží – stromky, adventní věnce, kapry, pyrotechniku. Podle tiskového mluvčího ČOI Tomáše Vozába se u posledně zmíněného kontroluje, zda je výrobek zařazen do třídy nebezpečnosti, jestli je uvedeno datum výroby, spotřební doba, návod k použití, dodržování předepsaného množství, zda se neprodává lidem mladším 18 let. Prodej zábavní pyrotechniky a manipulaci s ní upravuje vyhláška č. 174/1992 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi.
Důležitý je také výběr vhodných dárků, protože i ty mohou být nebezpečné. Na nebezpečné výrobky upozorňuje Česká obchodní inspekce.
S Vánocemi a koncem roku jsou také spojené různé podnikové oslavy. „Silvestr by neměl být pracovní den, samozřejmě pokud se nejedná o nepřetržité provozy,“ říká Michal Ronin, vedoucí inspektor z Oblastního inspektorátu práce pro hl. m. Prahu, a dodává, že právě v tento den se díky alkoholu v práci stává mnoho zbytečných pracovních úrazů. V loňském roce se jich stalo třicet s pracovní neschopností nad tři dny.
Jeden z nich jsme našli v archivu a nebýt náhody, stal se pro postiženého osudným. Během silvestrovského odpoledne strážný osamoceně (společnost mu dělala jen láhev alkoholu) hlídal objekt. Opilému strážnému (v jeho krvi se našlo 1,64 ‰ alkoholu) se udělalo špatně a šel ven se nadýchat čerstvého vzduchu. Dveře se mu zabouchly a tak rozbil okno. Když lezl dovnitř, pořezal si nohy od zbytků rozbitého skla. Potom chodil po všech místnostech a nechával za sebou krvavé stopy. Ve zbídačelém stavu ho v jedné místnosti ležícího na zemi našel kolega, který ho měl vystřídat. Náhodou totiž přišel na službu o hodinu dříve, aby s dotyčným poseděl u skleničky.
Vánoční a silvestrovské oslavy se bez plných mís s jídlem a alkoholických nápojů většinou neobejdou. Přemíra tučných a sladkých jídel ohrožuje bezpečí našeho organismu bezprostředně (žaludeční potíže, koliky atd.) i následně – podle některých výzkumů přiberou ženy o svátcích až o tři, muži pak o pět kil. K pití je z alkoholu nejvhodnější suché bílé víno, ale i tady platí: všeho s mírou. Když se vánoční či silvestrovské veselí přežene, dostaví se následující den smutek v podobě kocoviny. Při opilosti totiž dochází, ač to zní paradoxně, k úbytku tekutin, ale také minerálů a vitaminů z organismu a ten si je žádá zpět. Jenže žaludek každého z nás je také „individualitou“, takže někomu pomůže česnečka, jinému kyselá okurka, dalšímu třeba horké osolené mléko. Receptů, jak léčit kocovinu je mnoho, žádný však nelze zobecnit, aby zabral na každého. Návrat k tomu, aby se náš organismus opět cítil v pohodě, bývá často zdlouhavý a komplikovaný, takže je lépe se této trnité cestě vyhnout.
Klidné, veselé, ale především bezpečné prožití svátků blížícího se konce roku Vám přeje redakce BOZPinfo.cz.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.