Dle odhadu českých vodáckých organizací vyjede na vodu každoročně až 600 000 turistů. O propagaci vodáctví se zasloužilo skautské hnutí, trampové i vodácké oddíly v 80. letech minulého století. I dnes díky specializovaným cestovním kancelářím a půjčovnám, které zajistí dopravu lodí i školeného průvodce, patří vodáctví k oblíbeným letním sportům. Jaké nebezpečí na vodáky číhá?
S růstem oblíbenosti vodáckého sportu roste i počet mimořádných událostí, ke kterým na vodě dojde. K největším nebezpečím při splouvání řek patří nedodržování bezpečnostních pravidel, nadměrná konzumace alkoholu a „nebezpečné jezy“. Nebezpečí jezů spočívá v síle vody pod jezem, kdy se část vody vrací zpět pod jez, rotuje zde a vytváří pomyslný válec. Jakýkoliv předmět či člověk zachycený v tomto proudu je neustále stahován pod přepad a není mu umožněno z něho odplavat.
Nebezpečných jezů je v České republice více než 140. Pro hasiče je záchrana osob z jezů velmi problematická a téměř vždy spojená i s ohrožením vlastního života. V posledních letech probíhá kampaň Českého svazu kanoistů, Vodácké školy záchrany a Hasičského záchranného sboru ČR za bezpečnější jezy, kdy jsou jezy osazovány varovnými cedulemi. Další opatření provádějí jednotlivé státní podniky povodí, např. umístění záchranné podkovy, sklopného kruhu či lanovky pro profesionální zásah HZS ČR. Seznam nebezpečných jezů, návody na záchranu, videa a další informace naleznete na webových stránkách http://www.nebezpecnejezy.cz.
Vodácké desatero Českého svazu kanoistiky, sekce vodní turistiky:
Vodácké organizace varují před alkoholem na vodě
Alkohol patří k téměř povinné výbavě mnohých vodáků. Podcenění situace, přílišné sebevědomí nebo ztráta respektu z řeky, to jsou nejčastější příčiny nehod na řekách a ve velké míře právě díky nadměrné konzumaci alkoholu. Proto se rozhodly všechny vodácké svazy: Český svaz kanoistů (ČSK), Svaz vodáků ČR (SvoČR), Junák – český skaut a Vodácká škola záchrany společně se Státní plavební správou upozornit na problematiku pití alkoholu na vodě a vytvořily společnou kampaň, která má informovat vodáky o rizicích jízdy pod vlivem alkoholu. Upozorňují na to, že z hlediska platné legislativy je zakázána jízda posádky pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných či psychotropních látek, kdy v případě porušení může být vůdce plavidla pokutován to až do výše 100 000 Kč.
Kromě pokut ale hrozí vodákům rychlejší podchlazení v případě zhoršených klimatických podmínek nebo úrazy během plavby. Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany, která se zaměřuje na příčiny vzniku vodáckých nehod, k tomu dodává: „Alkohol je často přítomen u tragických nehod na našich řekách, hlavně u tonutí pod nebezpečnými jezy. Lidé díky malých vodáckým zkušenostem a alkoholu neodhadnou sílu zpětného proudu pod jezem a z přemíry sebevědomí a ztráty zábran se pouští do splutí nebezpečných míst. I v případě plavání řekou při nenadálém převržení lodě je alkohol velkou komplikací, kdy má jednak vodák zhoršenou koordinaci pohybů a také rychleji dochází k jeho podchlazení.“
Více na: http://www.voda-nebo-alkohol.cz
Připomenutí
Plné znění článku včetně statistiky zásahů hasičů v souvislosti s vodáctvím a jezy je zde.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.