Zaměstnanec (profesionální řidič) utrpěl pracovní úraz při dopravní nehodě 24. 2. 2014. Zaměstnavatel s ním rozvázal pracovní poměr dohodou k 31. 3. 2014. Pracovní neschopnost související s pracovním úrazem byla ukončena 25. 8. 2014, ale odškodněna formou náhrady za ztrátu na výdělku jen do 31. 3. 2014. Je to správně? Nepochybila Kooperativa?
Omlouvám se, ale předně nechápu, proč zaměstnanec ukončil v době pracovní neschopnosti z titulu pracovního úrazu pracovní poměr se zaměstnancem dohodou. Výpovědí pracovní poměr v době pracovní neschopnosti skončit nejde, to je zaměstnanec v tzv. ochranné době. Proto si kladu otázku, zavinil dotyčný onu dopravní nehodu, při které utrpěl úraz? Pokud ano, tak se to také nemuselo řešit skončením pracovního poměru, zaměstnavatel se mohl jednoduše zprostit zčásti (nebo zcela) své odpovědnosti a na trvání pracovního poměru to nemělo dopad. To je ale více méně nad rámec dotazu.
Jinak pokud se týká náhrady za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti podle § 271a zákoníku práce (ZP), tak platí, že náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti přísluší zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a plnou výší náhrady mzdy nebo platu podle § 192 ZP nebo odměny z dohody podle § 194 ZP a plnou výší nemocenského. To pak platí za celou dobu pracovní neschopnosti bez ohledu na to, jestli pracovní poměr trvá nebo netrvá. Ustanovení § 271a ZP žádnou podmínku trvání pracovního poměru neklade. Tam je jediná podmínka – trvání pracovní neschopnosti. Konečně na to máme i stařičký judikát – rozhodnutí MěS v Praze sp. zn. 5 Co 153/62 (Rc 54/1962).
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.