Popis taktik zdolávání požárů v Německu, Velké Británii, Rusku a USA. Charakteristika a místní zvláštnosti.
Na počátku byla hypotéza ruských hasičských taktiků o existenci rozdílů v taktice zdolávání požárů v Německu, Velké Británii, Rusku a USA. Pak následovalo dlouhodobé sledování taktických postupů ve zprávách a zásazích u požárů. Provedly se rozbory postupů v učebnicích a příručkách taktiky. Závěr – taktika zdolávání požárů v Německu, velké Británii, Rusku a USA vykazuje zvláštnosti, které lze shrnout takto:
Německá taktika
Zdolávání požáru je založeno zejména na vnitřním zásahu do ohniska požáru v izolačních dýchacích přístrojích. Děje se tak při zabezpečení maximální zásoby hasiva. Zásahová opatření se přitom často provádějí v principu nezávisle na vývojové fázi požáru a druhu a velikosti zasažených prostor. Tedy nezávisle na tom, zda má smysl ještě něco zachraňovat, protože objekt po požáru nebude možné dále využívat.
Tento postup je založen na dostatečné ochraně dýchací technikou a nutnosti již při výstavbě aplikovat radu stavebních opatření k ochraně prostor budoucího zdolávání požáru. I přes tato existuje stálé ohrožení zásahových sil zřícením zuhelnatělých, volně ložených nebo požárem silně poškozených konstrukčních prvků. To zase vyžaduje další zásahová opatření k jejich zajištění, např. podepřením těchto dílů. To vše je však značně náročné a ve stádiu požáru v objektu i velmi nebezpečné. Americká taktika Taktika zdolávání požárů vychází z charakteru amerického městského života. Na rozdíl od evropské taktiky je založena na aplikaci velkého množství hasiva, které je podáváno jak pomoci výškové techniky, tak i nasazením lafetových proudnic s velkým dostřikem. V praxi to znamená, že hořící budova je často „zaplavena" hasivem. Takováto taktika je diktována radou podmínek:
Anglická taktika
Anglická taktika zdolávání požáru má prvky jak německé tak i americké taktiky. Zvláštnosti spočívají v tom, že zásahové síly postupují jen na stanovenou vzdálenost od ohniska požáru. Zde se vytváří tzv. „ochranné pásmo", které se nechá pod kontrolou vyhořet a rozhodující opatřeni se uskutečňují k ochraně sousedních, požárem nezasažených prostor. Tato taktika se používá jak při venkovních požárech, tak i při požárech v budovách. Zásahové oděvy poskytuji universální ochranu před účinkem tepla, plamene a částečně i vody. Zásahová vozidla jsou universální, ve značné míře vybavena i nářadím pro technické zásahy.
Ruská taktika
Dominující zvláštnosti ruské taktiky zdolávání požáru je kombinace principů již zmíněných taktik. To vyžaduje systematický trénink zásahových sil a přísnou kontrolu činnosti v dýchací technice. Zásahové síly se snaží postoupit co nejblíže k ohnisku požáru, často také při podceňování nebezpečí a z neznalosti situace.
Všechny dosud vydané ruské služební předpisy k taktice požadují tradičně od hasičů „vysoké taktické znalosti, aktivitu, rozhodnost v jednání, disciplinu a rozumné riziko při prováděni zásahových činností". Základní zásahovou techniku tvoři cisternová vozidla a automobilové stříkačky. Jejich vybaveni pokrývá celé spektrum nářadí od trhacích háků až po odsavače kouře. Čerpadla na vozidlech mají výkonovou reservu. Průměrný vypočtený průtok u zásahu je 840l/min a lze jej zvýšit na 960 - 1200 I/min.
Narůstající počet úmrti u požáru v posledních deseti letech vyvolal nutnost analýzy jednotlivých případů úmrtí, zejména ve vztahu k času příjezdu jednotek a jejich plnému nasazeni. Cílem je korektura a přizpůsobení taktiky novým podmínkám.
ZDROJ:
Adamec, V.: Různost taktiky zdolávání požárů. 150 Hoří č. 11 (2002), s. 40.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.