Prodáváme žíravé látky a já ve své směrnici mám stanoveno, že tyto látky nesmí být volně přístupné zákazníkům (musí být ve skladu nebo za pultem), a že nesmí být prodávány osobám mladším 18 let a osobám, které nejsou oprávněny k právním úkonům. Přitom jsem vycházel ze zákona č. 356/2003 Sb. Na jedné prodejně se ale náš dodavatel ohradil proti tomuto omezení jeho produktů s tím, že tato ustanovení v zákoně již nejsou. Ptám se, zda mnou uvedené skutečnosti jsou správné nebo má pravdu dodavatel, že tato ustanovení již neplatí? Dále je v zákoně odkaz na prováděcí předpis pro uvedení výrobku na trh, ale nevím, jaký to je.
Odpověď na dotaz lze rozčlenit na problematiku právní a pak problematiku vlastního prodeje nebezpečných chemických látek a chemických přípravků na prodejně a dále se tazatel ptá na prováděcí předpis uvedení výrobků na trh:
1. Platné právní předpisy:
Nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky upravuje § 44a a § 44b zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších právních předpisů. Tyto paragrafy lze v citovaném zákoně najít pouze v platném znění zákona č. 258/2000 Sb. § 44a a 44b totiž do zákona č. 258/2000 Sb. doplnil zákon č. 356/2003 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích a o změně některých zákonů, v platném znění, kde v Části šesté Změna zákona o ochraně veřejného zdraví - § 47 je v bodě 2. uvedeno, že za § 44 (myšleno zákona č. 258/2000 Sb.) se vkládá nový díl 8., který zní: Díl 8 Nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky... atd. Takže: § 44a a § 44b je uveden:
2. Prodej nebezpečných chemických látek a chemických přípravků (zkratka NCHLaP), klasifikovaných jako žíravé:
Při prodeji nebzepečných chemických látek a přípravků, klasifikovaných jako žíravé, je nutno respektovat následující ustanovení právních předpisů:
5. Právnické osoby nebo fyzické osoby oprávněné k podnikání jsou povinné vydat pro pracoviště, na němž se nakládá s NCHLaP klasifikovanými jako žíravé, PÍSEMNÁ PRAVIDLA o bezpečnosti, ochraně zdraví a ochraně životního prostředí při práci s těmito chemickými látkami a přípravky. Pravidla musí být volně dostupná zaměstnancům na pracovišti a musí obsahovat zejména:
Text pravidel musí být projednán s orgánem ochrany veřejného zdraví podle místa činnosti - § 44a odst. 9 zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Povinnost umísťovat žíraviny mimo volný přístup zákazníkům (za pultem, uzamčená prosklená vitrína) již v díle 8 - Nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky, § 44a zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, již není stanovena (tato povinnost vyplývala z již zrušeného zákona č. 157/1998 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích).
3. Prováděcím předpisem je vyhl. č. 221/2004 Sb., kterou se stanoví seznamy nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických přípravků, jejichž uvádění na trh je zakázáno, nebo jejichž uvádění na trh, do oběhu nebo používání je omezeno, novelizována vyhláškou č. 109/2005 Sb., a vyhl. č. 78/2006 Sb., 284/2006 Sb. a 540/2006 Sb.
Je zde uveden seznam nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických přípravků, jejichž uvádění na trh je zakázáno. Jedná se např. o PCB (polychlorované bifenyly), PCT (polychlorované terfenyly), azbestová vlákna a další. V seznamu nebezpečných látek a přípravků, jejichž uvádění na trh, do oběhu nebo používání je omezeno, jsou uvedeny např. PCB: omezení - v zařízeních jako jsou transformátory se mohou používat do skončení životnosti, nejdéle do r. 2010. Vinylchlorid: omezení - nesmí se používat jako hnací plyn do aerosolových rozprašovačů. Benzen: omezení - v látkách nebo přípravcích nesmí přesáhnout 0,1 % hmot. Nebo vyšších (výjimky - motorová paliva, průmyslové výrobny). Sulfidy a polysulfidy: omezení - žertovné a zábavné předměty. Uhličitany olova: omezení - nátěrové hmoty (výjimky - pro restaurování a údržbu uměleckých děl). Karcinogeny, mutageny a toxické pro reprodukci - vše 1. a 2. kategorie: omezení v koncentracích překračujících limity stanovené v Seznamu (výjimky - léčiva, motorová paliva, barvy pro výtvarníky a další).
Novelizovanou vyhláškou se zpřesňují některá omezení, doplňuje se seznam zkušebních metod pro textilie, kůži a obuv pro zkoušení množství azobarviv a aromatických amínů. Dále se zpřesňují omezení na sloučeniny fosforu (prací prášky). Tato vyhláška pro prodej běžného drogistického zboží včetně žíravin nemá praktický význam.
Závěr: Tazateli doporučuji, pokud to již neudělal, vypracovat pro pracoviště Pravidla ve smyslu § 44a odst. 10 zákona č. 258/2000 Sb., projednat je s příslušnou KHS a zajistit jejich volný přístup zaměstnancům na pracovišti a dále podle § 44a odst. 9 zákona č. 258/2000 Sb. zřejmě seznámit zaměstnance v prodejně s nebezpečnými vlastnostmi prodávaných chemických látek, první pomocí atd. Znovu zdůrazňuji, že povinnost umísťovat žíraviny mimo volný přístup zákazníkům (za pultem, uzamčená prosklená vitrína) již v díle 8 - Nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky, § 44a zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, již není stanovena (tato povinnost vyplývala z již zrušeného zákona č. 157/1998 Sb., o chemických látkách a přípravcích). Žíraviny tedy mohou být umístěné v prodejně tak, že jsou volně přístupné zákazníkovi.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Samoobsluha a nezletilý zákazník