Pády z výšky nebo do hloubky zaujímají přední místa závažnosti následků pracovních úrazů. Je tedy potřeba, aby pracovníci byli řádně proškoleni. Autor se v článku mimo jiné zamýšlí nad kvalitou poskytovaných školení ohledně prací ve výškách, nad osobou školitele či nastavením správné periody tohoto školení.
Práce ve výškách a nad volnou hloubkou lze považovat za nebezpečné, neboť "i při použití všech stanovených bezpečnostních opatřeních představují zvýšené úrazové riziko pracovníků". Jejich provádění pak může vyžadovat nejen použití osobních ochranných prostředků proti pádu z výšky ale také absolvování zvláštní odborné přípravy. Ta ale bývá často podceňována a nahrazována různými quasi-školeními v podání nekompetentních osob bez odpovídajících znalostí nebo praxe. Zároveň panují mnohé nejasnosti o obsahu, délce a frekvenci školení. Záměrem tohoto, poněkud obsáhlejšího článku, je vnesení trochu světla do celé záležitosti a zabránění šíření různých nepravd a vzniku špatných rozhodnutí.
Legislativní rámec
Nejprve je nezbytné zmínit pár pasáží z právních předpisů. Základem je zákon č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, § 5 odst. 1: "Zaměstnavatel je povinen organizovat práci a stanovit pracovní postupy tak, aby byly dodržovány zásady bezpečného chování na pracovišti a aby zaměstnanci
c) byli chráněni proti pádu nebo zřícení,"
S tímto ustanovením pak souvisí povinnost zajistit zaměstnancům školení a podle potřeb vykonávané práce dostatečné a přiměřené informace a pokyny. V obecné rovině je základem zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, § 103 odst. 2: "Zaměstnavatel je povinen zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce, které se týkají jimi vykonávané práce a vztahují se k rizikům, s nimiž může přijít zaměstnanec do styku na pracovišti, na kterém je práce vykonávána, a soustavně vyžadovat a kontrolovat jejich dodržování. Školení podle věty první je zaměstnavatel povinen zajistit při nástupu zaměstnance do práce, a dále:
c) v případech, které mají nebo mohou mít podstatný vliv na bezpečnost a ochranu zdraví při práci."
§ 103 odst. 1 písm. f.: "Zaměstnavatel je povinen zajistit zaměstnancům1 podle potřeb vykonávané práce dostatečné a přiměřené informace a pokyny o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, zejména formou seznámení s riziky, výsledky vyhodnocení rizik a s opatřeními na ochranu před působením těchto rizik, která se týkají jejich práce a pracoviště.
Informace a pokyny musí být zajištěny vždy při přijetí zaměstnance, při jeho převedení, přeložení nebo změně pracovních podmínek, změně pracovního prostředí, zavedení nebo změně pracovních prostředků, technologie a pracovních postupů. O informacích a pokynech je zaměstnavatel povinen vést dokumentaci."
Ve vztahu k pracím ve výškách a nad volnou hloubkou se školením zabývá nařízení vlády č. 362/2005 Sb., o bližších požadavcích na BOZP na pracovištích s nebezpečím pádu z výšky nebo do hloubky:
Příloha
II. Zajištění proti pádu osobními ochrannými pracovními prostředky
9. Zaměstnavatel zajistí, aby zaměstnanec provádějící práce při použití osobních ochranných pracovních prostředků proti pádu byl pro předpokládané činnosti vyškolen, zejména pak pro vyprošťovací postupy při mimořádných událostech.
XI. Školení zaměstnanců
Zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům v dostatečném rozsahu školení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci ve výškách a nad volnou hloubkou, zejména pokud jde o práce ve výškách nad 1,5 m, kdy zaměstnanci nemohou pracovat z pevných a bezpečných pracovních podlah, kdy pracují na pohyblivých pracovních plošinách, na žebřících ve výšce nad 5 m a o používání osobních ochranných pracovních prostředků. Při montáži a demontáži lešení postupuje zaměstnavatel podle části VII. bodu 7 věty druhé.
1Text zákona dále rozvíjí, o jaké zaměstnance se jedná „zejména zaměstnancům v pracovním poměru na dobu určitou, zaměstnancům agentury práce dočasně přiděleným k výkonu práce k jinému zaměstnavateli, mladistvým zaměstnancům“, což ale pro potřebu tohoto článku nemá význam rozvíjet a zbytečně to i odvádí pozornost.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Mystifikace
Re: Mystifikace
Upozornění soudního znalce