Tématem článku je připravovaná novela zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek BOZP, a souvisejících předpisů. Práce na novele se neustále vyvíjejí. K uváděné podobě návrhu můžete poslat připomínky JUDr. Pavlu Dvořákovi z oddělení bezpečnosti práce Ministerstva práce a sociálních věcí na email: pavel.dvorak@mpsv.cz.
Jak vyplynulo z analýzy v této oblasti v ostatních zemích EU, tak se při hodnocení kvality preventivních služeb v oblasti BOZP, včetně Slovenské republiky, nehodnotí kvalita poskytovaných služeb, ale tato kvalita je garantována státem, tj. jejich certifikací a právní úpravou jejich vzdělávání.
Každý stát však musí nějakým způsobem garantovat kvalitu služeb v oblasti BOZP. Jednotlivé státy EU mají zavedeny certifikační systémy, které se v jednotlivých zemích liší.
Vlastní hodnocení úrovně kvality poskytovaných služeb v oblasti BOZP není rozšířené, výjimkou je Rakousko, Německo a Dánsko. Zkušenosti ostatních států ukazují, že pro kvalitu služeb je důležitý nejen systém zkoušek fyzických osob z oblasti BOZP (u nás odborně způsobilých osob), ale i jejich další vzdělávání, které by mělo významně přispět k zvyšování odborné úrovně poskytovaných služeb v této oblasti.
Další vzdělávání odborně způsobilých osob v České republice po dobu 5 let platnosti jejich osvědčení podle zákona č. 309/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, tj. před provedením opakované zkoušky, však platnými právními předpisy stanoveno není.
V rámci novelizace se preferuje nejvíce možnost cyklického odborného vzdělávání s ohledem na pětiletou platnost osvědčení.
Minimální povinný standard dalšího odborného vzdělávání pro OZO je navrhován celkem na 32 hodin (účasti na odborných seminářích, školení či specializačních kurzech anebo konferencích) za dobu 5 let platnosti osvědčení, tj. cca 8 hodin odborného vzdělávání ročně vedle zákonem již stanoveného opakování zkoušky po 5 letech.
Garanci odborné úrovně dalšího vzdělávání navrhují řešitelé zajistit stanovením minimálního standardu dalšího vzdělávání v nařízení vlády č. 592/2006 Sb., kde by byly upraveny minimální požadavky na toto další vzdělávání (okruh platných právních předpisů).
V zásadě by se v podmínkách ČR jednalo o subjekty, které jsou dnes držiteli akreditace pro provádění zkoušek a mají s realizací vzdělávacích aktivit v oblasti BOZP již zkušenosti.
Z výsledku dotazníkového šetření provedeného v rámci projektu v prevenci rizik vyplynulo, že odborná veřejnost není v zásadě proti celoživotnímu vzdělávání, které v různé formě již dnes využívá, přičemž i v současném období zájemci preferují kvalitní vzdělávání v oboru před nízkou cenou kurzů.
Přidanou hodnotou nově stanovených standardů vzdělávání v nařízení vlády č. 592/2006 Sb. pro opakovanou zkoušku po pěti letech v oblasti BOZP by představoval fakt, že by toto vzdělávání bylo možno fyzickým osobám „uchazečům či zájemcům o zaměstnání“ hradit v rámci rekvalifikace v souladu s § 108 zákona č. 434/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a to z prostředků úřadů práce.
Pro oblast činnosti koordinátora BOZP byly upřesněny některé otázky týkající se jeho činnosti v přípravné a realizační fázi výstavby, zejména doporučení minimálních požadavků na obsah plánu BOZP na staveništi, zpřísnění zákonných předpokladů této odborné způsobilosti (vzdělání a odborná praxe), udržování odborné způsobilosti formou dalšího vzdělávání v oboru, upozornění na úlohu koordinátora BOZP při přípravě stavby v zapracování požadavků na bezpečnost práce do stavebních pracovních a technologických postupů, tj. již při zpracování projektové dokumentace a následně v době její realizace v důsledném vyžadování bezpečného provádění prací na stavbě a tím i její bezpečná údržba a užívání, upozornění na vztah koordinátora BOZP k ostatním účastníkům ve výstavbě, tj. k OZO v prevenci rizik, v PO, ale i k technickému dozoru investora (stavebník, zadavatel) na stavbě anebo ke zhotovitelům.
Na MPSV vznikla odborná pracovní skupina, která byla (s ohledem na závěry kulatého stolu 2012) ustavena ze zástupců Hospodářské komory ČR, Svazu podnikatelů ve stavebnictví, České komory autorizovaných inženýrů a techniků, občanského sdružení koordinátorů VIZE – Bezpečná stavba o.s., České společnosti stavebních koordinátorů, Českého svazu stavebních inženýrů a orgánů inspekce práce za účelem posouzení platné právní úpravy na úseku odborných způsobilostí, udělování akreditací a dalšího vzdělávání odborně způsobilých osob.
V rámci činnosti této pracovní skupiny bylo konstatováno, že se zákon 309 v praxi vžil a má pro oblast odborné způsobilosti v BOZP pro zvyšování odborné úrovně odborně způsobilých osob značný význam. Současně bylo konstatováno, že s ohledem na získané zkušenosti z uplynulých let, rozvoj techniky, recesi v hospodářství a rovněž na zvyšující se požadavky na bezpečnost práce, zejména na pracovištích/staveništích, na kterých stále dochází k nejvíce pracovním úrazům, je třeba tento zákon a další na něho navazující právní předpisy doplnit či upřesnit. Ze všech těchto hledisek je třeba se dívat na zatímní výsledek činnosti pracovní skupiny a jí navrhované změny uvedeného zákona, které jsou uvedeny níže.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Opakované zkošky OZO
Opakované zkoušky
Re: Opakované zkoušky
Re: Opakované zkoušky
Doplňuji "Loni jsem byl svým
Obnovování kvalifikace
Oprava
Opakované zkoušky
Re: Opakované zkoušky
Re: Opakované zkoušky
Re: Opakované zkoušky
Re: Opakované zkoušky
Kladivo na OZO
Re: Kladivo na OZO
Podnět k diskusi
Re: Podnět k diskusi
Re: Podnět k diskusi
Všechny chystané novely stojí
Vysvětlit asi nelze...
Re: Děkuji za odpověd
Re: Děkuji za odpověd
Re: Odpověď redakce
Re: Děkuji za odpověd
Dlouhá cesta odnikud nikam
Re: Dlouhá cesta odnikud nikam
Souhlas
Vážení kolegové.
Re: Vážení kolegové.