research and development programme in 2012 – occupational safety research institute
Výzkumný ústav bezpečnosti, v.v.i.
Abstrakt
Článek představuje program výzkumné a vývojové činnosti Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i., na rok 2012.
Klíčová slova: výzkum a vývoj, programy, 2012, Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i.
Abstract
This paper presents a research and development programme of Occupational Safety Research Institute in 2012.
Keywords: research and development programme, 2012, Occupational Safety Research Institute
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i. (VÚBP, v.v.i.), je jediným národním výzkumným pracovištěm, které se zabývá širokou problematikou bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ve formě aplikovaného výzkumu s využitím úzkého spojení přírodních, technických a společenských vědních oborů.
Předmětem hlavní činnosti je vědecký výzkum v oblasti ověřování a aplikace metod a prostředků v oblasti:
V roce 2012 se bude VÚBP, v.v.i., v rámci výzkumu a vývoje zabývat těmito projekty:
1) Projekt MPO č. FR-TI1/113 „Výzkum snižování následků kolizí kolejových a silničních vozidel a reálné ověření technologií pro konstrukci kabin kolejových vozidel z netradičních materiálů“ – doba řešení od r. 2010 do r. 2012, projekt řešený ve spolupráci s Advanced Engineering, s.r.o.
Vedoucí projektu: Ing. Jakub Marek
V rámci čtvrté etapy řešení projektu bude v r. 2012 provedeno „Ergonomické posouzení pracovních podmínek řidiče tramvaje 14T vs. 15T“ zahrnující:
a) Ergonomické zhodnocení kabin řidiče – ergonomie pracovního místa
b) Pracovní podmínky a pracovní prostředí
c) Subjektivní hodnocení
Dotazníkové šetření a řízené rozhovory zaměřené na:
2) Projekt MV „Optimalizace stanovení zóny havarijního plánování a tvorby havarijních plánů na základě ohrožujících projevů nebezpečných chemických látek při provozních haváriích s ohledem na zvýšení ochrany obyvatelstva” – doba řešení od 1. 1. 2011 do 31. 12. 2013, projekt je řešený ve spolupráci s VŠB – TU Ostrava a TLP, spol. s r.o., Praha
Vedoucí projektu: RNDr. Stanislav Malý, Ph.D.
Projekt se zabývá zlepšením úrovně ochrany obyvatelstva v České republice. Zahrnuje optimalizaci zón havarijního plánování na základě využití časových parametrů charakteristických pro projevy nebezpečných chemických látek při závažných provozních haváriích a jiných významných fyzikálních parametrů. Součástí projektu je vytvoření podkladů pro úpravu legislativního předpisu a nastavení požadavků na zpracování vybraných částí havarijních plánů.
V roce 2012 budou v rámci projektu řešeny následující úkoly:
3) OPŽP – 5. prioritní osa – omezování průmyslového znečištění a snižování environmentálních rizik – MŽP č. EDS/SMVS 115D232000059 s cílem vybudování Centra prevence a omezování rizik závažných havárií, zřízení laboratoře analýzy rizik a vytvoření integrovaného informačního a znalostního systému – doba řešení od 1. 1. 2011 do 31. 12. 2013
Vedoucí projektu: Ing. Martina Pražáková
Hlavní specifikací projektu je vybudování „Centra prevence a omezování rizik závažných havárií“, tj. specializovaného pracoviště schopného řešit úkoly klíčové z hlediska prevence závažných havárií na úrovni celorepublikové. Centrum bude zahrnovat laboratoř analýzy rizik a spolehlivosti lidského činitele a dále expertní pracoviště zaměřené na provádění činností souvisejících s provozem a postupným rozvojem integrovaného informačního a znalostního systému MAPIS a na školící a vzdělávací aktivity v oblasti PZH, prevence rizik a ochrany životního prostředí.
V roce 2012 budou v rámci projektu řešeny následující úkoly:
4) Mezinárodní projekt THESEIS (Training on Health & Safety for workers in the Environmental Industrial Sector) – doba řešení od 1. 11. 2011 do 31. 10. 2013
Vedoucí projektu: Mgr. Alena Horáčková
Cílem projektu v rámci programu Leonardo da Vinci nazvaném THESEIS (Training on Health & Safety for workers in the Environmental Industrial Sector). Vedoucím projektu je firma SIGMA Consultants Ltd. z řecké Soluně a jedním z členů týmu je i Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i.
Pro rok 2012 byla v projektu naplánována účast na prvním společném setkání řešitelů týmu, tzv. Kick-off meeting, na kterém byly stanoveny činnosti pro první rok období řešení projektu, a to:
5) Systém podpory kultury bezpečnosti v organizaci a jeho přínos z hlediska rozvoje lidských zdrojů – doba řešení od 1. 1. 2012 do 31. 12. 2013, projekt je řešený ve spolupráci se společností EXACOM s.r.o.
Vedoucí projektu: PhDr. David Michalík, Ph.D.
Hlavním cílem je vytvoření specifického systému podpory kultury bezpečnosti SYPOKUB, který bude určen pro všechny organizace veřejného a soukromého sektoru. Tento systém bude mít podobu SW řešení s umístěním na webovém portále VÚBP, v.v.i.
V roce 2012 budou v rámci projektu řešeny následující úkoly:
6) Optimalizace inspekčních a kontrolních postupů u nebezpečných chemických instalací, včetně vývoje specifického kontrolního nástroje – doba řešení od 1. 1. 2012 do 31. 12. 2012, projekt je řešený ve spolupráci s VŠB – TU Ostrava a TLP, spol. s r.o., Praha
Vedoucí projektu: RNDr. Stanislav Malý, Ph.D.
Cílem projektu je vyřešení současné nepříliš dobré situace v inspekčně kontrolní činnosti instalací s chemickými látkami. Výsledkem projektu budou jednotlivé inspekční metodiky a nástroje (včetně software), které vytvoří svými specifickými vazbami jednotný optimalizovaný subsystém, jako zásadní nástroj prevence závažných havárií a bezpečnosti zaměstnanců. Cíle bude dosaženo po ověření přístupů a dílčích funkcí do pěti let od skončení projektu.
Vzorová citace
Program výzkumu a vývoje v roce 2012 : Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i. Časopis výzkumu a aplikací v profesionální bezpečnosti [online], 2012, roč. 5, č. 1-2. Dostupný z WWW: <http://www.bozpinfo.cz/josra/josra-01-02-2012/program-vav-2012-vubp-vvi.html>. ISSN 1803-3687.