Vážení,
obracím se na Vás s prosbou o radu, či pomoc. Mám letitý právní spor s bývalým zaměstnavatelem, který mne po ústním oznámení / leden 2001 / o zjištění nemoci z povolání, propustil pro " nadbytečnost " Já jsem neplatnost výpovědi z neznalosti nenapadl.
Protože mne zam. propustil pro nadbytečnost, nikoliv pro nemoc z povolání, mění se tím i způsob výpočtu způsobené škody.
Nemohou-li být při stanovení průměrného výdělku před vznikem škody brány v úvahu příjmy, které poškozený pobíral u zaměstnavatele, který zodpovídá za uvedenou NzP, vychází se z průměrného výdělku, jehož by poškozený zaměstnanec prokazatelně (s přihlédnutím k jeho zdravotnímu stavu, schopnostem a kvalifikaci, k možnostem uplatnění na trhu práce a dalším okolnostem) dosáhl u jiného zaměstnavatele za práci, kterou by pro něj vykonal, kdyby k poškození na zdraví způsobenému nemocí z povolání nedošlo.
Právní zástupci pojišťovny, kteří jsou jako vedlejší účastník na straně žalované organizace, mají - podle mého názoru - nelogický a nemorální požadavek, abych přistoupil na to, že nejméně od třech potenciálních zaměstnavatelů bude vypracován u každého zvlášť průměrný plat a z těchto průměrných platů se opět vypočítá - průměrný plat před vznikem škody - tak, jak stanoví ZP. Teprve tento imaginární plat bude tvořit základ pro výpočet rozdílu ve mzdách a tím i výši škody.
Já jsem přesvědčen, že se mnou hrají právníci "špinavou hru " aby rapidně snížili výšku odškodnění, které by mi měli vyplatit, ale neznám žádný rozsudek NS ČR, který by upravoval " postup při výpočtu tohoto průměrného platu před vznikem škody " Moc prosím o radu Holan Zdeněk