Zaměstnankyně chce povolit přístup na pracoviště (dekorace porcelánu - sedí u stolu) pro svého osmiletého syna na dobu cca půl - 1 hod., tj. do skončení své pracovní doby. Za jakých podmínek ji to mohu povolit? Co když syn například uklouzne a bude mít úraz. Jsem za to zodpovědný, když mi zaměstnankyně podepíše prohlášení, že je s ní na pracovišti na vlastní nebezpečí? Chtěl bych jí vyjít vstříc, ale bojím se.
Rozhodnutí, zda přítomnost nezletilého syna zaměstnankyně na pracovišti zaměstnavatel povolí či nikoliv je jen a jen na něm.
Zákoník práce přítomnost cizích osob na jeho pracovištích zaměstnavateli nezakazuje. Zaměstnavatel je ale „povinen zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví při práci všech fyzických osob, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích“. V tomto případě je zaměstnavatel, pokud přítomnost nezletilce na pracovišti umožní, povinen vytvořit pro něj neohrožující podmínky. Přitom musí vycházet nejen z hodnocení rizik, ale i z osoby nezletilce, zejm. jeho rozumového vývoje.
Pokud by i při splnění uvedených povinností uložených zaměstnavateli došlo u nezletilce v době přítomnosti na pracovišti k poškození jeho zdraví, neznamená to, že za škodu bez dalšího odpovídá zaměstnavatel – to platí jen u pracovních úrazů (tzv. objektivní odpovědnost zaměstnavatele). V uváděném případě by bylo třeba zjišťovat, zda škoda na zdraví vznikla zaviněním druhé osoby či nikoliv. Odpovědný za škodu by byl ten, kdo její vznik zavinil. To platí obdobně i pro případ, že by škodu (na zdraví nebo na majetku) způsobil na pracovišti přítomný nezletilec. V tom případě by nastupovala odpovědnost toho, kdo je povinen vykonávat nad ním dohled, tedy matky nezletilce.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Další rizika