Odškodnění pracovního úrazu při skončení pracovního poměru ve zkušební době

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Dne 19. 1. 2016 jsem nastoupil do pracovního poměru na dobu určitou do 31. 7. 2016. Při noční směně z 25. 1. 2016 na 26. 1. 2016 se mi stal pracovní úraz (výron kotníku a zlomenina hrotu fibuly) špatným došlápnutím na rám podlážky u lisu. Zaměstnavatel poskytuje jako pracovní obuv sandály, které nechrání kotník. Pracovní neschopnost trvala od 26. 1. 2016 do 31. 3. 2016. Zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr ve zkušební době k 15. 2. 2016. Mám nárok na dorovnání do předpokládané mzdy do konce pracovní neschopnosti, nebo ne? Zaměstnavatel mi tvrdí, že nárok na dorovnání do výše průměrné/předpokládané mzdy mám pouze do 15. 2. 2016. Pokud správně chápu současné znění zákoníku práce, tak se mnou zaměstnavatel může rozvázat pracovní poměr ve zkušební době v době nemoci bez rozdílu, jestli jde o "běžnou" nemoc nebo pracovní úraz. V případu "běžné" nemoci mám nárok na nemocenské dávky vyplácené ČSSZ po uplynutí prvních 15 dní nemoci, ale v případu pracovního úrazu mám nárok na nemocenskou + dorovnání do průměrné/předpokládané mzdy. Ještě jeden dotaz - zaměstnavatel mi zdůrazňoval, že bolestné vyplácí pojišťovna. Chápu správně zákoník práce tak, že je mi zaměstnavatel povinen bolestné vyplatit, ať už mu pojišťovna zaplatí, či ne?

I ze samotného názvu náhrady majetkové újmy podle § 271a zákoníku práce (ZP) vyplývá, že náhrada za ztrátu na výdělku přísluší po dobu pracovní neschopnosti, tedy po celou dobu pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel Vám tedy musí uhradit ztrátu na výdělku po celou dobu trvání pracovní neschopnosti. Žádné ustanovení zákoníku práce mu nedává právo, aby hradil ztrátu na výdělku pouze po část trvání pracovní neschopnosti, a také žádné ustanovení zákoníku práce neříká, že dnem skončení pracovního poměru (byť ve zkušební době) povinnost zaměstnavatele odškodnit pracovní úraz v době pracovní neschopnosti končí.

Tady asi došlo k určité nejasnosti ve výkladu ustanovení § 271p ZP. Podle odstavce 1 tohoto ustanovení přísluší zaměstnanci v pracovním poměru na dobu určitou nebo zaměstnanci, který má uzavřenou dohodu o práci konané mimo pracovní poměr (dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti) na dobu určitou, náhrada za ztrátu na výdělku (tedy jak náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti podle § 271a ZP a náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti podle § 271b ZP) jen do doby, kdy měl tento pracovněprávní vztah skončit. To by pak bylo ve Vašem případě 31. 7. 2016, a znamenalo by to, že pokud by Vaše pracovní neschopnost trvala i přes toto datum, vyplácela by se náhrada pouze do 31. 7. 2016. Předmětné ustanovení se ale nevztahuje na případy, kdy pracovní poměr skončí ve zkušební době, to se týká výhradně pracovního poměru na dobu určitou.

V případě, kdy je sjednána zkušební doba, může pracovní poměr skončit kdykoliv, tedy i v době pracovní neschopnosti. Zákon chrání zaměstnance tím, že zaměstnavatel nesmí pracovní poměr zaměstnance zrušit v době prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti, tedy v době, kdy mu ještě nevznikl nárok na dávky nemocenského podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Odškodnění z titulu pracovní neschopnosti také zákon v souvislosti se skončením pracovního poměru ve zkušební době nijak neomezuje. Ustanovení § 271p odst. 2 ZP na Vás aplikovat nelze, nejste důchodce.

Pokud se týká bolestného, tak samozřejmě Vás musí zaměstnavatel odškodnit bez ohledu na to, že mu náhrady proplácí pojišťovna. Ano, to je v naprostém pořádku, vždyť zaměstnavatel je také pro tyto účely pojištěn. Je výhradně jeho věcí, jestli se dohodne s pojišťovnou, že náhradu poskytne přímo Vám pojišťovna nebo jestli náhradu Vám poskytne zaměstnavatel a pojišťovna mu ji bude refundovat.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail