Existuje obecný a platný lhůtník kontrol, revizí a zkoušek, ze kterého by mohl zaměstnavatel vybrat oblasti, které potřebuje pro zajištění provozu?
Nevím asi přesně, co pod pojmem „lhůtník kontrol“ si představujete. Jestli to má být seznam, že kontroly toho a toho se provádí jednou za rok, toho a toho jednou za dva roky atd., tak to Vás musím zklamat – to neexistuje. To je totiž celá podstata prevence rizik. Již sedm let je v zákoníku práce ustanovení o tom, že zaměstnavatel musí přijímat opatření k prevenci rizik a že tím se rozumí všechna opatření vyplývají z právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a z opatření zaměstnavatele, která mají za cíl předcházet rizikům, odstraňovat je nebo minimalizovat působení neodstranitelných rizik. Dnes je toto ustanovení obsaženo v ustanovení § 102 zákoníku práce. Výslovně se zde také stanoví, že zaměstnavatel je povinen pravidelně kontrolovat úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zejména stav technické prevence a úroveň rizikových faktorů pracovních podmínek. Tomu všemu se v teorii bezpečnosti a ochrany zdraví při práci říká optimalizace rizika neboli hodnocení a řízení rizik a to si musí provádět každý zaměstnavatel sám. Žádný předpis mu nebude stanovit lhůty, v kterých má sledovat, jestli jeho pracoviště a pracovní podmínky, za nichž je vykonávána práce, vyhovují platným právním předpisům. To si musí každý zaměstnavatel stanovit sám. Sám si to musí stanovit ve vztahu ke kontrole pracoviště, sám si to musí stanovit např. ve vztahu ke strojům, nářadí a přístrojům, které se na pracovišti používají. Např. nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí jasně stanovilo, že stroje apod. musí mít průvodní dokumentaci obsahující návod výrobce pro montáž, manipulaci, opravy, údržbu, výchozí a následné pravidelné kontroly a revize zařízení, jakož i pokyny pro případnou výměnu nebo změnu částí zařízení, a pokud ji nemaji, musí zaměstnavatel si sám zpracovat místní provozní bezpečnostní předpis, v kterém stanoví, že revize konkrétního stroje se budou provádět např. jednou za rok. Něco obdobného si musí v praxi udělat zaměstnavatel i ve vztahu k nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí. Musí si stanovit sám pro sebe, jak často bude provádět revize elektrické instalace, průmyslových rozvodů, nakládacích ramp apod. To všechno je prevence rizik. Toto vše ale musí zaměstnavateli zajistit odborně způsobilá osoba v prevenci rizik podle § 9 a 10 zákona č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy (zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci). Tuto odborně způsobilou osobu musí mít každý zaměstnavatel, s výjimkou zaměstnavatele zaměstnávajícího méně než 25 zaměstnanců, ten ji mít nemusí za podmínky, že má sám potřebné znalosti v prevenci rizik.
Jediný pevný zákonem stanovený termín je termín prověrky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na pracovišti. Podle ustanovení § 108 odst. 5 zákoníku práce platí, že zaměstnavatel je povinen organizovat nejméně jednou v roce prověrky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na všech pracovištích a zařízeních zaměstnavatele v dohodě s odborovou organizací nebo zástupcem zaměstnanců pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a zjištěné nedostatky odstraňovat.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Obecný platný lhůtník skutečně není
Neplatí vše, co je uvedeno
Vyhlášky
vyhlášky
Podle výkladu paní Dandové,
Lhůtník pod programem SIB-LEX
skuske <A href="http://www.e
Také jeden elektronický lhůtník