Bezpečné Vánoce aneb nepodceňujte klasická rizika!

Zdroj: 

Bezpečné Vánoce a nový rok 2016 přeje redakce BOZPinfo.

V předvánočním čase přibývá ve sdělovacích prostředcích varování před různými úskalími, které toto období provází. Totéž se ovšem týká i období, kdy vítáme příchod Nového roku. Varování bývá někdy tolik, že mnohá křehčí povaha začíná na blížící se svátky nahlížet s obavami, místo, aby se těšila na jejich klidné prožití.

Kdysi vyhlásil jeden časopis anketu na téma „Proč jsme špatně prožili vánoční svátky?“. Odpovědělo asi padesát čtenářů, kteří nevzpomínali na právě prožité svátky v dobrém. Pouze jednomu z nich uvízla „populární“ rybí kost v hrdle. Ve dvou případech se musel hasit vánoční stromeček a pět dalších mělo žlučníkové či žaludeční problémy. Drtivá většina těch, co neradi vzpomínali, si však stěžovala na to, že se právě o svátcích rozešla či pohádala se svým partnerem. Z této ankety tedy překvapivě vyplynulo, že největší nebezpečí pro klidné prožití svátků přichází právě odtud. Tady je ovšem každá účinná rada drahá. Spočívá snad jen v doporučení, že právě v tomto období by měl každý projevit až nadbytek vůle k řešení či zklidnění rozporů než k jejich opaku.

V tom ostatním poradit lze. Soustřeďme se na to, v čem se nachází největší rizika vánočního a silvestrovského provozu. O Vánocích jím bývá nejvýraznější symbol – vánoční stromek. Stále někteří vyznavači tradic používají klasické svíčky. O Vánocích se v jedné rodině například stalo, že se rodič po vznícení stromečku rozhodl odnést jej do koupelny, čímž se mu podařilo roznášet ohniska požáru po celém bytě, který následně vyhořel. Důležité je tedy umístit stromeček tam, kde nejsou poblíž snadno hořlavé látky.

V jiné rodině se zase se stromečkem nechtěli rozloučit až do března následujícího roku. Každý den si stromeček rozsvítili. Nakonec byl tak ztrouchnivělý, že stačilo málo a vznikl požár, který zničil nejen byt, ale začal se velmi rychle šířit i do dalších pater panelového domu. Lidé s mokrými ručníky před obličeji jen tak tak stačili vyběhnout ven a ještě několik let poté tuto událost připomínalo "začouzené" okno v pátém patře.

Pokud dojde k maléru, je nutné nepanikařit a zachovat při jeho řešení chladnou hlavu. Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat kontrole bytu před odchodem. Hlavně zkontrolovat, zdali nikde nehoří svíčky, abychom si chvíle vycházky nebo návštěvy kulturní akce nepokazili tím, že stále budeme myslet na to, jestli v bytě nehoří.

Opatrnost musí provázet naše kroky i na Silvestra, a to zejména, když jej chceme „obohatit“ dělobuchy a další pyrotechnikou. Tady je nutné k dosažení bezpečného odpalu dodržovat ještě více pravidel než v případě vánočního stromku. Především je třeba postupovat podle návodu od výrobce a ten si raději přečíst dvakrát. V blízkosti odpalovače by neměl nikdo stát. Taktéž by se tam neměly povalovat hořlavé předměty. Terén by měl být vybrán tak, aby nebyly například blízko stromy nebo čerpací stanice. Okna sousedů by také neměla být cílem našeho pyrotechnického snažení. A na Silvestra neškodí připomenout, že pyrotechnika nepatří do rukou dětem a opilým.

A protože jsme se tentokrát soustředili na domácnosti a nevěnovali jsme se pracovištím, kde se například na vánočních večírcích také může stát mnoho nechtěného, připomeňme si alespoň tímto obrázkem, jak by to na Vašich pracovištích nemělo v příštím roce dopadnout.

Vánoční
  Zdroj: internet

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail