Nedostatečné posuzování rizik, nezajištění odborné a zdravotní způsobilosti osob, nedostatečná péče o zdvihací zařízení. Tato a další porušení zjišťují inspektoři práce při kontrolách zdvihacích zařízení. Zkrácená verze tohoto článku vyšla ve Zpravodaji SÚIP č. 2/2016.
Oblastní inspektoráty práce (dále jen „OIP“) provádějí, v souladu s programem kontrolní činnosti na jednotlivé roky, již dlouhodobě kontrolu dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů k zajištění bezpečnosti práce při provozu zdvihacích zařízení. Tyto kontroly jsou prováděny v rámci několika hlavních úkolů tak, jak je Státní úřad inspekce práce na příslušný rok stanoví. V prvé řadě je to v rámci samostatného hlavního úkolu, zaměřeného na zdvihací zařízení, dále pak například i v rámci úkolu zaměřeného na bezpečnost a ochranu zdraví při práci v malých a středních podnicích, úkolu zaměřeného na prevenci závažných havárií, úkolu ve stavebnictví, ale i v rámci ověřovacích auditů programu Bezpečný podnik.
Ačkoliv obecné zásady pro provoz a obsluhu zdvihacích zařízení, a to včetně vázání břemen, platí pro jednotlivé jejich druhy a typy jako určitý standard, má pak samotný provoz zdvihacích zařízení i svá odlišná specifika, a to podle jednotlivých pracovišť, kde jsou zdvihací zařízení používána. Tato specifika zcela zásadním způsobem ovlivňují zajišťování bezpečnosti práce při provozu a obsluze zdvihacích zařízení a pochopitelně i při provozu a obsluze jednotlivých vázacích prostředků, jakož i dalších závěsných manipulačních prostředků.
Dosavadní dlouhodobé zkušenosti z kontrolní činnosti, včetně kontrol příčin a okolností pracovních úrazů, ke kterým dochází při provozu zdvihacích zařízení, ukazují, že nezanedbatelná část zaměstnavatelů si neuvědomuje plně své povinnosti provozovatelů nebo uživatelů zdvihacích zařízení a jejich příslušenství, které jsou spojené se zajišťováním bezpečnosti práce při používání těchto zařízení, případně, a to je horší varianta, tyto povinnosti vědomě nedodržuje. Rizika ohrožující zdraví a život osob při provozu zdvihacích zařízení jsou ve většině případů značně vysoká. Tato rizikovost je mnohdy zbytečně zvyšována, a to především díky neznalosti povinností provozovatelů a obsluhovatelů, v horších případech pak již zmíněnou vědomou ignorací těchto povinností.
Zároveň je však třeba zdůraznit, že je velké množství provozovatelů, kteří si plně uvědomují nároky, jaké na zabezpečení BOZP klade provozování zdvihacích zařízení, a úroveň jejich opatření k zabezpečení bezpečného provozování je velice vysoká. Bezpochyby takovému stavu přispívá i sama kontrolní činnost OIP.
Dlouhodobým cílem této kontrolní činnosti je snaha ověřit, jak jednotliví zaměstnavatelé, tj. právnické, ale stále více i podnikající fyzické osoby, plní povinnosti vyplývající z právních a ostatních předpisů pro zajištění bezpečnosti práce při provozu jeřábů a zdvihadel včetně používání prostředků pro vázání, zavěšení a uchopení břemene. Díky dlouhodobě vedeným statistikám o zjišťovaných nedostatcích lze kvantifikovat nejen jejich množství, ale především lze definovat, jaké jsou hlavní problémy, které se při provozování zdvihacích zařízení vyskytují. Mezi nejčastěji zjišťované nedostatky tak lze zařadit například:
Z výše uvedeného je zřejmé, že značný rozsah kontrolní činnosti OIP na úseku provozování zdvihacích zařízení by měl vedle důkladného a objektivního zjištění úrovně péče, kterou kontrolované subjekty této problematice věnují, a to jak samotným provozovaným zdvihacím zařízením a jejich příslušenstvím, tak podmínkám, za nichž jsou provozována, naplnit i určitou metodickou, tedy preventivní funkci. Ne vždy je však pro tuto metodickou činnost v rámci prováděné kontroly prostor, někdy dokonce chybí ochota kontrolovaných subjektů takovou metodickou pomoc přijmout. Přesto lze poznatky získané při kontrolní činnosti na úseku zdvihacích zařízení hodnotit jako přínosné a i nadále bude této oblasti věnována pozornost.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.